Smí držitelé ZP sk. D nosit zbraň viditelně?



kromberg
Příspěvky: 6

Příspěvek#31 » ned 4. pro 2011, 20:44

Reyes píše:V souvislosti s tímto tématem jsem si vzpomněl na něco trošku podobnýho.... na jedný veřejný akci (menší sraz vojenský techniky) jsem pomáhal s organizací. Byly tam lidi co běžně chodili celej víkend po vesnici ve vojenský výstroji a se zbraněma (kat.D, ale v tom zákon nevidí rozdíl). Mělo být domluvený se starostou že mají povolený ty zbraně takto veřejně "nosit" (držet).

Takže je možný aby starosta obce někomu takto povolil na území obce držet zbraň? Že by to byla jakási obdoba toho když s tím souhlasí vlastník nemovitosti?
Vlastník nemovitosti je zřejmě obec, jak moc je vesnice ohraničená už je diskutabilní.
Nebo to spíš bylo jen tak na hulváta s tím že v případě problémů to starosta policii nějak rozumně vysvětlí?

Napadlo mě to v souvislosti s tímto tématem proto, jestli by pak nemohl třeba magistrát města někomu povolit podobně nosit kvér neskrytě... to že by si nějaký zákony v ČR protiřečily by nebylo nic novýho... asi je to ale blbost :lol:

PS: nepochybuju o tom že security porušují zákon, ale prostě těm se to tak nějak asi tolerovat bude



Starosta sám o sobě nemá co v tomhle pžípadě povolovat.Takový povolení by muselo být výsledkem jednání zastupitelstva.Taky je dost na levačku že že ti co by viditelně drželi nevědí co je obecní a co soukromé.V tom je ten problém.Jinak každá obec má svůj katastr takže je jasné odkud kam,v terénu to ale nepoznáš stejně tak jako jestli cesta,pole,les,louka je obecní nebo místního zemědělce nebo pronajímatele.Už vidím tu debatu.
Hele chlapi vypadněte odsud s těma kvérama
Pečeme na tebe dědo starosta to povolil
Dál se to může vyvíjet podle rozparáděnosti účastníků na obou stranách.
Dneska má každý mobil foťák tak bacha na to.
Co myslíte komu patří třeba silnice v obci.Jen na ni vlezeš a je po žížalkách.Naštvanej pantáta to cvakne a je vymalováno.Starosta to možná vysvětlí přivolané hlídce ale ve správním to je ve výsledku jedno.



Prcek
Příspěvky: 298

Příspěvek#32 » pon 30. led 2012, 21:14

Poslouchejte, nepleťme tady Policii, měšťáky, ostrahu ČNB a supermany ze soukromých ochranek ;) Nemají žádná práva navíc proti nám střelcům "takysoukromníkům". Tedy, zbraň se nosí skrytě a pokud ne, upozorním Policii. Už jsem to tak udělal u nás před poštou :lol: Stejně tak žádný černý "šerif" mě nemůže legitimovat, prohlížet mi tašku bez mého souhlasu a pod. Ano, jako každý občan, když bude mít důvodné podezření, že jsem něco ukradl, mě může zadržet do příjezdu Policie. Ale zároveň tím může čelit obvinění z omez.os.svobody, pokud se nic neprokáže. Je to zaměstnanec jakési firmy, nic víc, nic míň.
Jiné je to, když nosím viditelně zbraň na místě, kde jsem doma, v autě a pod., teda tam, kam nemůže veřejnost. Konzultováno s jedním prodejcem zbraní, taky nemůže stát za pultem s pistolí venku, je to veřejně přístupný prostor. Někde vzadu v soukromí už ano.



TripleTap
Příspěvky: 62

Příspěvek#33 » pon 30. led 2012, 22:31

Konzultováno s jedním prodejcem zbraní, taky nemůže stát za pultem s pistolí venku, je to veřejně přístupný prostor. Někde vzadu v soukromí už ano.


No, myslím, že může.

(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí a) držením zbraně nebo střeliva mít
1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,


Tedy, má-li onen souhlas, pak nenosí, ale drží a u držení se o (ne)skrytosti nebavíme, tudíž nemá smysl ani řešit, jestli je to na veřejnosti nebo ne.

Uživatelský avatar
krákorák
Příspěvky: 26

Příspěvek#34 » stř 1. úno 2012, 19:26

Zdravím, docela by mě zajímalo, jak je to s vězeňskou sloužbou. Nejsou to policajti a ani pracovníci ČNB. Občas se s nimi potkávám v jedné restauraci na obědě a kolťáky jim bimbají u pasu. Zákon o zbraních hovoří o policii ČR , městské policii a členech ČNB. .. Jak to - bachaři mají výjimku ? (Nemluvím o zakuklencích, co hlídkují na chodbách soudů ) .

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 71

Příspěvek#35 » stř 1. úno 2012, 20:20

já myslim že to je vyjímka, vemte si třeba Celní správu a další... taky nosí zbraně viditelně

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#36 » stř 1. úno 2012, 20:45

Tohle hovoří celkem jasně:

ORGÁNY USTAVENÉ V SOULADU S ÚSTAVOU ČR
· Česká národní banka
· Nejvyšší kontrolní úřad

OZBROJENÉ SÍLY ČR
· Armáda ČR
· Hradní stráž

· Vojenská kancelář Prezidenta republiky

OZBROJENÉ BEZPEČNOSTNÍ SBORY
· Policie ČR
· Vězeňská služba ČR (Vězeňská stráž, Justiční stráž)
· Parlamentní stráž
· Celní správa



Prcek
Příspěvky: 298

Příspěvek#37 » stř 1. úno 2012, 20:54

Uf, konečně někoho napadlo to takto hezky shrnout :o

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#38 » stř 1. úno 2012, 21:09

No, upřímně to už udělal někdo jiný, já to posbíral za pomocí Goggle a Ctrl+C/V.
(tou Vk Pr si nejsem jist, tak není tučně)
Jde o to, že každá složka má svůj vlastní zákon, schází tu MP, nic méně není to sbor ani síla, tak jsem to nedopisoval.



Prcek
Příspěvky: 298

Příspěvek#39 » čtv 2. úno 2012, 20:48

Já myslím, že hlavní pointa je v tom, že stát si vyzbrojí viditelně koho sám uzná za vhodné a jelikož nás tu na ulicích nekropí Blackwater, který asi viditelně nosí, tak všechny ostatní soukromý agentury viditelně nenosí. Zajímal jsem se o to i kdysi, když jsem na letišti viděl, že ochranka vozící peníze pobíhá po skladech s brokovnicemi a bylo mi řečeno Policií, že brokovnici je snad možné vytáhnout pouze v honitbě a to, pokud jsem myslivec. Ti na letišti evidentně nic nehonili :lol: a navíc podle výrazů to nebyli ani kdovíjací "myslivci" ;)

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 71

Příspěvek#40 » čtv 2. úno 2012, 21:10

ale dyt brokovnice je dlouhá zbraň, jen krátké musí nosit skrytě...

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#41 » čtv 2. úno 2012, 21:11

Už se to tu i jinde probíralo mockrát: V budově a na zřetelně ohraničeném pozemku se souhlasem majitele/nájemce se nejedná o nošení, ale o držení, a u něj zákon viditelnost zbraně neřeší. Tudíž ochranka v hypáču, v bance, nebo třeba na tom letišti nenosí, ale drží, a držet může viditelně.

S druhem zbraně to nemá co dělat, zákon nijak neposuzuje vhodnost malorážky s harriskama nebo brokové dvojky k přepravě peněz.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#42 » čtv 2. úno 2012, 21:21

Probíralo a pokaždé je rozdílný názor.
Je to ochranka které není uvedena v tomto seznamu a tak nemá nárok, zatím jsem si nevšiml, že by nás (co tvrdíme, že nemají nárok) přesvědčil někdo, že tomu tak není.
A když je to držení, tak to má určitě nenaládované, že...
Joe, tady se v každém případě neshodneme.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#43 » čtv 2. úno 2012, 21:53

Je to psáno v zákonu. Že Tě ani to nepřesvědčí, to už je dein Kampf;)

Viditelné držení zbraně ochrankou je úplně typický příklad bodu 1:
(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),



Prcek
Příspěvky: 298

Příspěvek#44 » čtv 2. úno 2012, 21:56

Podle paragrafu 2 by ji musel skutečně mít nenabitou a uloženou v uzavřeném obalu. Nicméně, Policie podle par.9 může udělit výjimku i k nošení zbraně kat.A, pokud jde např.o střežení zvlášť cenných věcí atd. Takže asi v principu mlžeme vidět Group 4 se samopaly. Sakra, že já mám tak levný hodinky :?
U dlouhé brokovnice si myslím, že platí co pro kat.D:
(5) Držitel zbraně kategorie D nesmí
a) zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném
Na mysliveckých fórech se mluví o tom (fakt v tom nejsem odborník), že i dvojku je nutné přepravit do honitby ve futrálu a až tam ji vytáhnout.

Jinak nošení u zbrojáku D je taky jasné v paragr.28:
(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny D je oprávněn při výkonu zaměstnání nebo povolání
a) nosit nebo držet zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou má jeho zaměstnavatel vydán průkaz zbraně k účelům, pro které byla vydána zbrojní licence; k této zbrani je oprávněn držet nebo nosit i střelivo, a
b) nosit nejvíce 2 zbraně uvedené v písmenu a) a střelivo do těchto zbraní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném; zbraň a střelivo do této zbraně nesmí nosit viditelně.



Prcek
Příspěvky: 298

Příspěvek#45 » čtv 2. úno 2012, 21:58

Myslím, že z paragr.28 je tedy snad už konečně jasné, že ochranka nesmí nosit viditelně Joe ;) Pokud tedy nebereš pokladnu v Tescu za veřejnosti nepřístupné místo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti